Strata vitality, nedostatok energie, bolesti svalov, pocit slabosti, pokles motivácie a mnoho ďalších pocitov sú znakom vyčerpanosti. Takto nám dáva organizmus najavo, že má dosť, že už ďalšiu námahu a vypätie nezvládne.
Vyčerpanosť.
Vyčerpanosť poznáme fyzickú a psychickú. Nech vás už postihne ktorákoľvek z nich dostaví sa aj tá druhá. Signály fyzickej únavy poznáme asi všetci. Bolesť svalov, celého tela, nič nevládzeme a okolie veľmi nevnímame. S týmto stavom nám pomôže oddych. Doprajte si poriadne jedlo, urobte si pohodlie a poriadne sa vyspite. Od fyzickej únavy vám to isto pomôže. Ak ale proti únave nič nespravíte, dostaví sa vyčerpanie. Fyzické vyčerpanie je veľká, priam extrémna únava.
Za psychickým vyčerpaním hľadajte stres. Keď sme v strese je náš organizmus zaplavený stresovými hormónmi (adrenalín a kortizol). Ak máme hladinu týchto hormónov stále vysokú a dlhšiu dobu má to vplyv na naše zdravie. Okrem toho je to najrýchlejší spôsob ako sa dostať do psychického vyčerpania. A odtiaľ je len krok k vyhoreniu.
Symptómy vyčerpania.
Vyčerpanie sa prejavuje fyzicky aj psychicky.
- Bolesti hlavy, svalov, celého tela
- Problémy so žalúdkom a trávením
- Problémy so spánkom
- Oslabená imunita – prejaví sa častejším ochorením (prechladnutie, chrípka)
- Zabúdanie, iracionálny hnev
- Slabá až žiadna motivácia
- Častá, až chronická únava
- Znížená schopnosť sústrediť sa
- Pocit, že nemôžete nič ovplyvniť, strach, apatia
- Depresia
Toto všetko má vplyv na váš bežný život. Zasahuje do vašej práce, do vzťahov a v neposlednom rade vplýva na vaše zdravie. Príležitostné depresie môžu prerásť do trvalých, chrípky oslabia váš organizmus, nespavosť bude mať na svedomí našu zlú koncentráciu. V práci budete podávať nižší výkon, budete mať problémy s dodržaním termínov, čo môže viesť k ďalším a ďalším problémom. Dá sa im vyhnúť,… stačí ak budete počúvať svoje telo a doprajete mu sem – tam poriadny oddych.