Pravdepodobne ste to už niekedy zažili alebo to dokonca zažívate pravidelne. Ak začínate s prácou a povinnosťami skoro ráno, niekedy to skrátka s vami ide ako v spomalenom filme. Ste v práci alebo vykonávate svoje povinnosti, no od rána cítite, že vám to všetko akosi nejde, chýbajú vám sily a nevládzete sa ani príjemne usmiať na toho, kto sa vám prihovorí. A popritom vidíte svojho kolegu alebo stretnete svojho kamaráta, ktorému to už od rána myslí, je zhovorčivý a jeho aktívnosť mu závidíte. Rozdiel medzi vami môže byť v tom, že on na rozdiel od vás pravidelne raňajkuje.
Tým ale nemyslíme kávu a nejakú maškrtku, ale nápady na raňajky, ktoré vo vás musia nabudiť potrebnú vitalitu, minimálne do obedňajšej prestávky.
Možno zastávate názor, že ráno skrátka nemáte toľko času alebo vám skoro zrána nechutí. Pozrite sa však aj na tieto faktory a dôvody, prečo sa oplatí zvážiť zdravé raňajkovanie:
Počas nočného spánku sme niekoľko hodín bez prísunu tekutín a živín. To znamená, že sa väčšinou ráno zobudíme dehydrovaní a aj keď si to možno neuvedomujeme, takisto hladní a to z hľadiska toho, že nám chýba potrebný prísun živín. Z rána sú to ideálne bielkoviny, sacharidy, minerály a vitamíny. Sú potrebné pre začatie nového dňa, respektíve pre ideálny štart z hľadiska našej výkonnosti. Opäť však podotknime, že by nemalo ísť o nejaké „prázdne kalórie“, ako skôr o ľahšiu, ale vyváženú stravu.
Alebo sa radíte k ľuďom, čo neraňajkujú preto, aby schudli či aby si uchovali svoju hmotnosť? Potom ste na omyle. Prvým dôvodom je fakt, že pravidelne oslabujete a spomaľujete svoj metabolizmus, čo časom bude viesť k väčšej tendencii priberať. Druhým dôvodom je tiež prirodzený efekt nášho tela a mysle, kedy kvôli vynechaným raňajkám začneme okolo obeda cítiť väčší hlad a tým pádom skonzumujeme viac sýteho a kalorického jedla naraz, čiže počas obeda, čo nie je vhodné pre naše zdravie a ani postavu.