Pôvodom tento plod pochádza zo Strednej Ameriky, kde rastie na strome s názvom hruškovec prelahodný. Aby nám však z kôstky vyrástla nová rastlina je potrebné použiť kôstku zo skutočne zrelého plodu. Pre výber toho správneho plodu sa nesústreďujte len na farbu. Avokádo môže mať od tmavo zelenej cez svetlozelenú až po žltú farbu. Zamerajte sa na dotyk, pretože zrelý plod spoznáte jedine ak sa ho dotknete, musí byť trochu mäkký avšak nie moc.
Spôsobov ako avokádo vypestovať je niekoľko, líšia sa však iba hmotou, v ktorej sa rastlina vyvíja.
1.Pestovanie avokáda v zemi
Jedná sa o najbežnejší spôsob sadenia. Do kvetináča nasypeme substrát vhodný pre sadenie avokáda, ideálne priepustný a vlhký, samozrejme vlhkosť musíme neustále udržiavať avšak nie prelievať to by mohlo viesť až k úhynu rastliny.
Kôstka pred zasadením musí byť úplne zbavená dužiny, pretože ak by sme to nedržali mohlo by sa stať, že by nám v kvetináči zhnila.
Pripravenú kôstku je nevýhnutné vložiť špičkou smerujúcou nahor a to približne 2 centimetre pod hornú vrstvu hliny v črepníku.
Ak chcete aby Vám rastlina klíčila je nevýhnutné ju umiestniť blízko pri radiátor nakoľko si vyžaduje teplotu okolo 25 stupňov celzia.
Pri polievaní musíme dbať na to aby nikdy v miske nestála voda inak by sa mohlo stať, že uhnijú korene a rastlina zahynie.
Ak rastline začnú opadávať listy je to jasný signál nedostatku vody, čo sa dá veľmi ľahko vyriešiť a po nasledovnom zaliatí vodou by malo byť znova všetko v poriadku.
2. Pestovanie avokáda s pomocou perlitu
Skúsenejší pestovatelia perlit určite poznajú ide o malé guličky, s ktorými sa pracuje dosť podobne ako so zeminou. Pri sadení postupujte rovnako ako v predošlom prípade, iba dáte do kvetináča perlit s vodou alebo môžete skúsiť perlit so živným roztokom. Ak však nemáte skúsenosti s perlitom odporúčame skúsiť najprv substrát