Rakytník je krík, ktorý by mal mať, aspoň podľa môjho názoru, na záhrade každý. Rakytník je absolútne nenáročný, porastie úplne všade a pritom nepotrebuje vašu starostlivosť. Poradím vám to, ako tento krík rozmnožiť naozaj jednoducho a so zaručeným úspechom.
Potrebujete párik
Základom je to, aby ste si vždy rozmnožili minimálne dve rastlina, teda samca a samicu. Len tak sa dočkáte plodov. Veľmi veľkou výhodou rozmnožovania kríku z už dospelých jedincov je, že viete na sto percent určiť pohlavie oboch rastlín. Ak by ste si totiž v obchode kúpili mladé rastlinky, ich vonkajšie znaky nie sú dostatočne výrazné. Preto sa môže veľmi ľahko stať, že si kúpite dvoch samcov, čo sa ale dozviete až po niekoľkých rokoch.
Samicu spoznáte tak, že na stonke nemá ostne. Samec ich má, a to dosť výrazné, takže nie je naozaj problém ich rozlíšiť.
Kedy a ako rozmnožovať
Rozmnožovanie nie je naozaj ťažké. Z dospelého kríku odstrihnete niekoľko výhonkov. Mne sa oplatilo vziať z oboch pohlaví viacero stoniek, pretože nemáte istotu, že všetky zapustia korene. Následne ich vložte do pohára s vodou a čakajte. Korienky sa objavia po pomerne dlhej dobe. Moje rakytníky zapustili asi po dvoch mesiacoch. Zakorenené odrezky môžete posadiť priamo do pôdy, ale ja ich najprv zasadím do kvetináča. Takto ich mám pod kontrolou a viem, že mi ich nezničia škodce. Odrezky treba z dospelého kríku odobrať do konca júna. Počas leta odrezky zakorenia a na jeseň môžu ísť do voľnej pôdy.
Kde rakytník vysadiť
Rakytník porastie v každom type pôdy a nie je náročný ani na zálievku či slnko. Posadiť ho teda môžete kdekoľvek. Zasadené, ale ani dospelé rastliny nikdy nehnojte. Rakytník si berie živiny zo vzduchu a následne ich samca a samicu zasaďte asi tak meter od seba. Najlepšie je, ak budete mať jedného chlapa a niekoľko samíc. Malo by to byť tak, že jedna samčia rastlina dokáže dostatočne oplodniť asi osem samčích rastlín.