Veľa ľudí trpí nedostatkom spánku, alebo ich spánok nie je dostatočne kvalitný. Cítia, že spia, prehadzujú sa zo strany na stranu, chodia na toaletu, alebo len čakajú ráno so zatvorenými očami. Naše telo potrebuje v priemere 7 hodín spánku denne, aby mohlo správne pracovať. Dlhodobý nedostatok spánku vedie k poruchám správania a v extrémnych prípadoch aj k smrti. Čo by ste mali robiť pre zvýšenie jeho kvality?
- Dôležité sú stereotypy. Znamená to, že by ste sa mali snažiť chodiť spať v rovnaký čas. Nastavíte si tak správny biorytmus. Choďte spávať pred polnocou. Najhlbšia fáza snenia býva medzi 23.00 a 01.00 v noci.
- Pre tým ako plánovaným odchodom do postele sa venujte relaxačným činnostiam, prečítajte si knihu pri šálke čaju s medom. Alebo skúste zájsť na krátku prechádzku.
- Pred spánkom sa snažte nemyslieť na nič negatívne, vyžeňte z hlavy témy ako sú vaše financie, úspory, hádky, choroby.
- Hlavne ženy často začnú v posteli premýšľať, čo ich čaká na druhý deň. Zapisujte si vaše povinnosti do diára. Nebudú vás mátať pred spaním.
- Aspoň tri hodiny pred spaním nepite kávu, alkohol, alebo sladené nápoje. Neodporúča sa ani jesť, aby vaše telo nemuselo počas spánku spracovávať stravu.
- Pred spaním nepracujte, necvičte a snažte sa obmedziť využívanie mobilného telefónu a tabletu.
- Spite v miestnosti, ktorá je dobre zatemnená bez rušivých elementov. Nedávajte si digitálny budík do roviny očí, čas vás bude znervózňovať.
- Pred spaním vyvetrajte miestnosť. Neprekurujte ju. Kúpte si kvalitné postele a matrace. Najlepšou polohou pre kvalitný spánok je na chrbte.
- Ak sa vám zle zaspáva, skúste si dať pohár teplého mlieka, alebo mliečny kokteil s banánom. Tieto potraviny obsahujú látku tryptofán, ktorá má upokojujúce účinky.
- Po zatvorení očí myslite na príjemné veci, predstavujte si to po čom túžite.
- Je dokázané, že sa ľahšie a príjemnejšie zaspáva s teplými nohami. Skúste preto teplé ponožky a nohy si pred spaním natrite relaxačným krémom.
- Pri usínaní pomáhajú aj vône ako levanduľa, medovka, harmanček, alebo materina dúška.
- Skúste sa sústrediť na svoj dych. Dýchajte pravidelne a rytmicky. Znížite si tak tep a zrelaxujete celé telo.
- Na trhu sú dostupné aj rôzne tabletky na spanie. Tie na predpis by ste mali užívať iba po odporúčaní lekára.
- Ak sa vám nedarí spať 3 a viacej nocí do mesiaca, ide o chronickú nespavosť a mali by ste navštíviť lekára.